Fåtölj, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, svart skinn. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 2043
BRUNO MATHSSON. fåtölj, "Jetson", DUX, samtida, modellen ursprungligen formgiven 1969, förkromad benställning med snurrfunktion, svart skinnklädsel. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet
![Fåtölj, vinröd plysch, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 3121 Fåtölj, vinröd plysch, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 3121](http://www.metropol.se/imagebank/medium/1001/%7B3BE71EEF-E595-4465-BF2D-592E729D3A05%7D.jpg)